OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Vitamíny

Zimné mesiace sú v plnom prúde, mráz kreslí za oknami krásne obrazce a naše telo sa snaží neprechladnúť a nechytiť nejaké malé zákerné vírusy. A ako môžeme našej imunite pomôcť udržať si silu, ktorá nás v tomto období účinne ochráni pred škodlivými vplyvmi z vonkajšieho prostredia? Predovšetkým  prísunom   látok, ktoré podporujú prirodzenú ochranu zdravia od škodlivých mikroorganizmov.

 Vitamín C

Je základom prevencie a jeho dostatočné množstvo je kľúčové pre správnu funk

ciu obranyschopnosti organizmu. Aktívne pomáha telu bojovať s baktériami, vírusmi a podporuje odolnosť proti infekciám. . Vitamín C pôsobí ako veľmi silný antioxidant. Telo si ho samo vytvoriť nedokáže, musí ho prijímať z potravy alebo tabletiek. Odporúčaná denná dávka je 60 až 90 miligramov denne, pri zvýšenej záťaži lekári odporúčajú dávku zvýšiť až na 200 až 500 miligramov. Prijímať vyššie množstvo je zbytočné, telo nadbytok nevyužije a vylúči ho močom. Predávkovania sa však báť nemusíte, organizmu nadbytok vitamínu C neškodí.

Kde ho nájdete? vitamín C nájdete v šípkach, rakytníku a čiernych ríbezliach, citrusovom ovocí, brokolici, zemiakoch. Odborníci na výživu odporúčajú zeleninu tepelne upravovať. Síce sa o niečo zníži množstv o vitamínov, ale zlepší sa jeho vstrebateľnosť do tela.

Vitamín E
Vitamín E je silný antioxidant. Jeho nedostatok spôsobuje chudokrvnosť, tráviace ťažkosti, zle sa hoja rany, pridať sa môžu nervové poruchy a bolesti svalov alebo vysúšanie pokožky. Denná dávka by nemala presiahnuť  200 až 400 miligramov, inak si spôsobíte bolesti hlavy, hnačky a zníženie zrážanlivosti krvi.

Kde ho nájdete? dobrým zdrojom vitamínu E je olej z obilných klíčkov, ďalej ho nájdete v orechoch, olivách, avokáde, semienkach slnečnice alebo sezamu, obsahuje ho aj brokolica alebo špargľa.

Vitamín A
Skupina vitamínov A je širšia, pre človeka sú dôležité najmä retinol, betakarotén, luteín a lykopén. Vitamín A sa rozpúšťa  v tukoch a  telo si ho dokáže vyrobiť aj samo v tenkom čreve a pečeni. Jeho nedostatok sa prejavuje poškodením tkanív, zhoršením zraku, znížením imunity. Organizmu postačuje denná dávka do dvoch miligramov.  Vysoké dávky vitamínu A sú pre telo toxické, predávkovať z jedla sa ním však nedá.

Kde ho nájdete? kvalitným zdrojom je mrkva, marhule, červená paprika, mandarínky, ale aj špenát či brokolica

Zinok

Zinok je minerál, ktorý  významne  prispieva  k posilneniu obranyschopnosti organizmu urýchľuje proces uzdravovania. Ak pociťujete prvé príznaky choroby, dodajte svojmu telu čo najskôr zinok. Významne tým prispejete k zníženiu sprievodných javov nachladenia,napríklad horúčky či kašľa. Rozmýšľate ako zinok užívať? Z potravy ako je mäso, mlieko, vaječné žĺtky a morské živočíchy a hlavne ustrice. Ak chcete jednoduchší spôsob vyskúšajte zinok v podobe tabliet, či už samotný, alebo pridaný do multivitamínovýchprípravkov. Zvlášť je vhodná kombinácia zinku s vitamínom C, ktorú je možné zohnať vo forme cmúľacích tabliet, šumivých tabliet či kapsúl s postupným uvoľňovaní

Vitamníny skupiny B

B vitamíny, alebo nazývané aj B-komplex sú kľúčové pre zdravie nervového systému, mozgu a srdca. Ak teda bývate v tomto jesennom počasí často unavení, B vitamíny vám môžu pomôcť s prevenciou vyčerpania organizmu a dokonca aj s prevenciou proti ochoreniu. Hlavným prirodzeným zdrojom vitamínov skupiny B sú kvasnice, celozrnné obilniny, strukoviny, orechy, ale napríklad aj ryby. V strave síce nájdeme tieto druhy vitamínov, ale v dnešnej dobe je to žalostne málo. Preto ak nedostávame dostatok B vitamínov v strave, mali by sme ho do tela doplňovať najlepšie pomocou tabliet či kapsúl.