OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Mýty a fakty

Mýtus: Potrebujeme prijať dva litre vody

Fakt: Podľa autorov štúdie táto výpoveď nie je podporená žiadnym lekárskym dôkazom. Korene tejto „klebety“ vidia pred desaťročiami, kedy istý americký odborník na výživu odporúčal prijať dva litre tekutín. A tu je pes zakopaný. Tekutiny totiž prijímame nielen vo forme vody, ale aj keď jeme jablko, polievku či iné potraviny. Odhliadnuc od toho, že v tomto prípade nemožno zovšeobecňovať. Nie je predsa človek ako človek. Požadované množstvo prijatých tekutín závisí aj od faktorov ako je vek, pohlavie, fyzická aktivita či vonkajšia teplota.

Mýtus: Mlieko zahlieňuje

Fakt: Nie je to pravda. Mlieku by sa mali vyhýbať len ľudia s laktózovou intoleranciou alebo s alergiou na mliečnu bielkovinu. Mlieko je pre náš organizmus, naopak, veľmi potrebné, je zdrojom energie, vápnika a bielkovín. Už teraz je Slovensko v jeho spotrebe hlboko pod európskym priemerom. Podstatné je, aby pochádzalo zo zdravých zvierat.

Mýtus: Olivový olej je najlepší

Fakt: Áno, je veľmi zdravý, ale treba ho striedať aj s inými olejmi, napríklad s repkovým či so slnečnicovým olejom. Pri kuchynskom použití oleja je tiež dôležité, akým spôsobom konkrétne jedlo pripravujeme – či ho napríklad dusíme, alebo vyprážame. Dôležitý je bod tepelnej odolnosti, ktorú má bravčová masť až 240 stupňov Celzia a olivový olej 210 stupňov,

 no slnečnicový olej len 50 stupňov Celzia. Nad túto teplotu sa olej začína prepaľovať a uvoľňujú sa škodliviny.

Mýtus: Ak vynechám niektoré jedlo schudnem.

Fakt: Ak vynecháte niektoré jedlo počas dňa, zvyčajne to skončí pocitom veľkého hladu. Pri ďalšom jedle zjete potom podstatne viac než obvykle. Výskumy poukazujú na spojenie medzi vynechávaním raňajok a obezitou. Ľudia, ktorí vynechávajú raňajky majú tendenciu vážiť viac ako ľudia, ktorí zdravo raňajkujú.

Mýtus: Jesť zdravé potraviny, je príliš drahé.

Fakt: Jesť lepšie, nemusí stáť veľa peňazí.
Mrazené alebo konzervované potraviny sú, pokiaľ ide o kvalitu porovnateľné s čerstvými. Napríklad, čerstvý špenát nemusí byť lepší ako mrazený. V mrazenej zelenine a ovocí je zachovaná väčšina živín a sú cenovo výhodnejšie. Niektoré druhy rýb, ako je tuniak v konzerve sú zdravé a lacné. Iné zdravé a lacné zdroje bielkovín sú šošovica, hrach a fazuľa.
 

Mýtus: Fyzická aktivita sa počíta len v prípade, že je vykonávaná dlhší čas.

Fakt:  Nie je nutné robiť fyzickú aktivitu v dlhých časových intervaloch. Odporúčaná doba je 2,5 až 5 hodín týždenne. Odborníci radia robiť aeróbnu aktivitu v kuse min. 10 minút a viac.

Mýtus: Cukor je návykový.

Fakt: To proste nie je pravda. Návyková látka je taká, ktorá spôsobuje, že jej telo vyžaduje stále viac a viac, čo vedie k nepríjemným príznakom v prípade jej nedostatku. I keď ľudia môžu mať pôžitok zo sladkých potravín a túžia po nich, je nepravdepodobné, že by ste skutočne potrebovali väčšie a väčšie množstvá na pokrytie svojich potrieb a že by ste trpeli na skutočný fyzický nedostatok, keby ste nemohli jesť nič sladké. Ľudské telo nie je v skutočnosti schopné spoznať rozdiel medzi cukrom v ovocí, napr. v jablku, a stolovým cukrom. Je nepravdepodobné, že by ľudia vôbec niekedy uverili, že sú závislí od jabĺk a že by trpeli na abstinenčné príznaky po prerušení ich pravidelnej konzumácie.

Mýtus: Cukor do zdravej výživy nepatrí

Fakt: Cukor je v kuchyni nenahraditeľný. Štipka cukru dodá príjemnú chuť paradajkovej omáčke, biely jogurt bude lepšie chutiť s čajovou lyžičkou medu. Prírodné sladidla ako napríklad med, sú v podstate tiež cukor a telo ich metabolizuje úplne rovnakým spôsobom. Väčšina odborníkov na výživu sa zhoduje žeby cukor nemal zaberať viac než 10% z celkového množstva prijatých kalórií.

Mýtus: Jediným alkoholom dobrým pre srdce je víno

Fakt: Dlhú dobu panovala domnienka, že Francúzi holdujúcim smotanovým syrom a tučným jedlám vďačia za svoje zdravé srdce práve vínu a jeho antioxidantom. Výskumy túto domnienku plne nepotvrdili a ani nevyvrátili. Tajomstvo červeného vína sa skrýva práve v pití malého množstva kvalitného červeného vína v dobrej spoločnosti, čo vyvoláva psychickú pohodu a znížený stres.

Mýtus: Solenie jedla je škodlivé

Fakt: Nadmerná soľ v strave môže byť problematická nie len pre osoby s hypertenziou (vysoký krvný tlak) ale aj pre ľudí s normálnym krvným tlakom. Soľ má však aj svoje výhody, dokáže napríklad udržať živiny vo varenej zelenine. Brokolica a fazuľa si tak zachovávajú viac živín aj pri varení. Soľ taktiež urýchľuje proces varenia, takže zabraňuje strate živín z príliš dlhého varenia