OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Psychohygiena

Jedným zo spôsobov, ako efektívne vplývať na svoje zdravie v pozitívnom smere je poznanie a uplatňovanie zásad psychohygieny vo svojom každodennom živote. Predmetom psychohygieny sú problémy ľudí – nesprávna životospráva, vyčerpanosť, starosti, duševná záťaž, nevyhovujúce sociálne prostredie

Psychohygiena je určená pre zdravých i chorých ľudí. Ľuďom poskytuje návod na zdravý spôsob života, posilňuje nielen ich duševné a telesné zdravie, ale aj ich sebapoznanie, sebavedomie a pocity spokojnosti. Je prevenciou pred mnohými psychosomatickými a duševnými chorobami. Podľa viacerých odborníkov je úloha psychohygieny v prevencii somatických a psychických chorôb nepopierateľná. Duševne zdravý a vyrovnaný človek je odolnejší proti telesným chorobám a najmenej jedna tretina všetkých somatických chorôb vzniká primárne poruchou duševnej rovnováhy.

 

Práca – jej význam spočíva predovšetkým v tom, že človek sa zdokonaľuje, poznáva, uplatňuje sa, rozvíja telesnú aj duševnú stránku a schopnosti. Z psychohygienického hľadiska je dôležité, aby mal každý človek takú prácu, na ktorú stačí. Ďalšie veľké plus je nadšenie a radosť z práce, uznanie za prácu, hmotné a duševné zabezpečenie. K tomu dopomáha napr. aj vhodne upravené prostredie (farba, hudba, svetlo, malý hluk). 

Únava (v súvislosti s prácou) - na našu unaviteľnosť majú vplyv činitele vonkajšie (teplota, hluk, vlhkosť, farby, osvetlenie, monotónna práca) a vnútorné (práca bez záujmu, nedostatok medziľudských vzťahov, napätie, konflikty, zlá životospráv
a). Únava je poplašný signál, obranný mechanizmus, ktorým sa organizmus bráni proti poškodeniu. Keď vôľou prekonávame únavu stávame sa menej výkonnými. Psychohygiena radí pri monotónnej práci zmenu činnosti a zaradenie kratších prestávok a pri duševnej práci jednu dlhšiu prestávku.


Spánok - je stavom celkového útlmu organizmu. Človek spí v priemere 7-8 hodín, takže ako 75 r. prespal cca 25 r. svojho života. Je zaujímavé, že čím je človek starší, tým menej spánku potrebuje. Bežným problémom v súčasnosti je ťažké zaspávanie z rôznych dôvodov. Je dobré, keď si osoba vytvorí isté pravidelné návyky pred spánkom, vhodná je tiež prechádzka či sprcha. Dôležitý je pravidelný čas zaspávania.

 

Voľný čas – zásadou je dodržiavať rytmus práce a odpočinku. Vedieť sa uvoľniť je z hľadiska psychohygieny veľmi dôležité a za týmto účelom vznikajú rôzne relaxačné techniky. Aj smiech a humor pinášajú uvoľnenie nahromadeného napätia. Záujmy a koníčky človeka uspokojujú a sú dôležitými motivačnými činiteľmi, podnecujú k činnosti, sú priestorom na uplatnenie schopností, rozširujú obzory a skúsenosti. 

Strava - súčasný spôsob stravovania je veľmi bohatý na nesprávne stravovacie návyky a nezdravú stravu. Nejeme pravidelne, aj počas jedla sa venujeme iným veciam. Ľudia prijímajú viac potravy a energie ako spotrebujú a chýba im aktívny fyzický pohyb. Pohyb a pravidelné cvičenie, spolu s vyváženou stravou sú receptom prevencie chorôb.


Vzťahy – najmä rodina by mala byť zdrojom dôvery, citovej blízkosti, komunikácie. Problémy sa prekonávajú oveľa ľahšie s pevným rodinným zázemím. Rodina nie je v spoločnosti izolovaná, súvisí so širšími spoločenskými a pracovnými vzťahmi. Všetky vzťahy treba pestovať. Nikdy nie je na škodu vyjadriť lásku či pochvalu aj slovami. Tak isto ako je dôležitá spoločnosť druhých, je občas dôležitá aj samota a pokoj.